май, 2019

now browsing by month

 

Видеонаблюдението и чувстваме ли се по-сигурни?

Случвало ли ви се е да преминавате нощно време през подлез и да се чувствате значително по-сигурни, когато видите, че има инсталирани камери за наблюдение? Същото е и в парковете – когато забележите, че има осигурено видеонаблюдение усещането за сигурност се засилва.

Може би само при мен е така, а може и да има и други хора, които чисто на психологическо ниво да изпитват по-голям комфорт и надеждност, когато преминават през места, охранявани посредством видеонаблюдение.

Дали си въобразявам или не – не знам, но е факт, че Столична община полага значителни усилия, за да обезпечи възможно най-много зони в града, чрез изграждането на видеонаблюдение.

Според информация, получена от медийното пространство, системата стартира през 2007-а година и включа видеонаблюдение на над 220 училища и детски заведения и над 130 публични площи общинска собственост, в това число пешеходни зони, подлези, градски градини, паркове, гробищни паркове, паметници, уязвими точки от инфраструктурата на Столична община, входно-изходни точки на столицата и др. Изградени са и 4 локални центъра за видеонаблюдение. За осигуряване на нормалното функциониране на системата се води дежурство 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата.

За да осигури финансиране на проектите за доизграждане и усъвършенстване на системата за видеонаблюдение и сигурност, Столична община разчита на средствата, отпуснати от Специализирания общински приватизационен фонд (СОПФ). Това е агенция, която се занимава с акумулирането на средства от приватизация. Управлението ѝ се осъществява от Съвет за управление, чийто председател е Орлин Алексиев – общински съветник за трети пореден мандат.

Със средства от Специализирания общински приватизационен фонд са финансирани много проекти за обезпечаване сигурността в града чрез развитие на системата за видеонаблюдение. За периода 2015-2019 година, 5, 1 млн. лева или общо 5,6% от финансиранията от СОПФ са предоставени по направление сигурност. От тях 2,5 млн. лева са усвоени за изграждане на система за видеонаблюдение в общинските детски градини и училища в София. Над 2,1 млн. лева са разходвани за организиране на видеонаблюдението на публични площи, съобщава Орлин Алексиев в интервю за новинарско издание.

Нещо старо, нещо ново

И Великден отмина, сега се задава друг прекрасен празник. Празникът на храбростта Гергьовден. Няма да изпадам в подробности да отбелязвам, колко хиляди българи празнуват имен ден точно на 6 май. Няма значение дали се казваш Гергана, Георги и производните им, всички празнуваме и продължаваме с агнешкото.

Честно казано ние ще го пропуснем, ще ни стане прекалено много, все пак не сме особени любители на това месо. За сметка на това, обаче в моето семейство няма как да минем без десерт. Основно може и да няма, но десерта е задължителен. Да, ние сме любители на сладкото, не че не се наситихме на курабии и козунаци, но друго си една вкусна, домашна торта. И като заговорих за това, остана ми доста от козунака от Великден и смятам да го ъпгрейдна като го приготвя на вкусна торта. Да, имам си любим крем, който се приготвя изключително лесно, обикновен крем с прясно мляко, брашно, захар и жълтъци, а като се охлади смесвам с разбита на сняг сметана, получава се изключетлно вкусен крем за всякакви вкусотии, не само торти. Сиропирам сухия козунак с прясно мляко, мажа обилно с крем и украсявам както ми хареса. Из интернет може да се намерят купища интересни рецепти за сладкиши с вече поизсъхналия козунак. Моя съвет е да се възползвате, аз съм твърдо против изхвърлянето на храна и се опитвам да оползотворя всичко в моята кухня. А щом е десерт, всички вкъщи са доволни.

Така, с козунаците, който си поиграх да направя сама, сътворих вкусен десерт за следващия празник. А вие какво приготвихте с вашите останали козунаци?